wtorek, 17 kwietnia 2012

Święta w Japonii cz. 2 - Nowy Rok


Witam wszystkich :) w dzisiejszej notce chcialabym wam przyblizyć, jak obchodzi się, Nowy Rok w Japonii.Nowy Rok zaczyna się 1 stycznia i trwa przez 3 dni, jednak do 7 lutdego trwają różne festiwale.  Jest to czas, który ludzie mogą spędzić w gronie rodziny, przyjaciół, a także na zabawach. Dla Japończyków Nory Rok jest okazją do zamknięcia starych spraw i zaczęcia nowego życia.



Przygotaowania 
Przygotowania do Nowego Roku zaczynają się od porządków domowych, czyli tzw. susu-harai, które ma na celu oczyścić dom ze złych wspomnień. Następnie ludzie dekorują domy. Przy wejściu do domu, po obu stronach ustawiane są kado-matsu (trzy ostre bambusy związane słomą ryżową, przystrojone gałązkami sosny), które maja zapewnić dobrobyt i urodzaj. Charakterystyczną dekoracja jest również shime-nawa (wisząca kompozycja ze słomy ryżowej i poskręcanego w zygzakowaty wzór papieru) i ma na celu odganiać złe duchy. Przed nadejściem NR nalezy złożyć ofiary bóstwom ( a są nimi: mochi, suszone daktyle, nasiona sosny, ryby, mięczaki, czarna fasola, kwiaty oraz owoce - zazwyczaj mandarynki). Japończycy również wysyłaja kartki nega-jo, czyli kartki świąteczne z życzeniami. Nie róznią sie one niczym od naszych, tyle, że motywem przewodnim kartek jest zodiakalne zwierzę, które będzie się opiekowało nadchodzącym rokiem. Rodziny japońskie równiez przed swiętem robią niektóre potrawy taki jak: ryżowe ciasteczka mochi, które je sie razem z zupą zoni oraz toso - ceremonialne, ostre sake z dodatkiem ziół.

shime-nawa

kodo-matsu


Przebieg Nowego Roku:

 W noworoczny poranek Japończycy udają się do świątyń.  Modlą się o pomyślne zbiory oraz opiekę nad domem i rodziną w nadchodzącym roku, ale równiez skaładaja sobie życzenia. Najbardziej oczekują tego momentu dzieci, ponieważ otrzymują wraz z życzeniami otoshi-dama (prezenty w postaci pieniędzy od rodziców i rodziny, jak i bliskich sąsiadów). W tym dniu zazwyczaj obowiązują kimona i tradycyjne stroje. Drugi dzień obchodów NR wiążę się z wieloma tradycjami i obyczajami:  w Pałacu Cesarskim odbywa się dworska ceremonia, której częścią jest taniec gagaku, ludzie piszą swoje noworoczne postanowienia, czyli kaki-zome, właściciele sklepów przyjmują pierwsze towary w roku. Ludzie także sobie wróżą ze snów z nocy 1 na 2 stycznia.


Kolejne dni:

7 stycznia spożywa się nanakusagayu. Jest to rodzaj kleiku, który ma chronić przed siedmioma rodzajami chorób.  11 stycznia spożywa się kagami-mochi. Jest to twardy placek ryżowy, którego okróchy , dodaje się do zup (placek ten musi być rozbity młotkiem, nie moze być krojony nożem, gdyż przynosi to nieszczęścia na cały rok). Ceremonia jego spożycia nazwana jest kagami biraki. 14 stycznia pali się noworoczne ozdoby. 15stycznia je  się kleik z czerwonej fasoli (azuki gayu), co ma odpędzić złe duchy i zapewnić powodzenie.

Gry i zabawy: 

* Hane-tsuki - rodzaj japońskiego badmingtona


* Tako-age - puszczanie latawców


* Karuta - gra karciana, która polega na połączeniu w pary 200 kart: ilustrowanych fragmentów poeametów, przysłó, portretów postaci historycznych i rysunków kawiatów. Sędzia odczytuje tekst, a gracze muszą odszukać jego znaczenie. Wygra ten, który pozbędzie się pierwszy wszystkich kart. Przegrany musi załozyć worek na głowę. Gra ta świadczy o wykształceniu i wiedzy.


* Sugoroku - gra planszowa, do której potrzebne są dwie kostki oraz po 15 białych i czarnych krążków 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz