wtorek, 17 kwietnia 2012

Ceremonia picia herbaty


Witam wszystkich :)
Dzisiejszego dnia pragnę wam przybliżyć ceremonię parzenia/picia herbaty oraz krótką hostorię tej rośliny. Otóż jak wiadomo herbata pochodzi z Chin. Roślina została przywieziona do Japonii przez mnicha Dengyo Daishi'ego w około 803 r n.e. Przygotowany napój tak posmakował cesarzowi, że kazał on uprawiać herbatę w różnych prowincjach. Jednak przez napięte stosunki między Japonią, a Chinami, roślina nie mogła być hodowana przez Japończyków, gdyż Chińczycy uważali ją za swój wynalazek. Herbata powróciła do Japoni za sprawą mnicha Eisa'na i została na dobre dopiero w wieku XII. Kultura picia herbaty rozwijała sie w obu krajach, ale to w Japonii przetrwały obrzędy picia herbaty. To tu narodziła sie ceremonia picia herbaty, zwana Cha-no-yu (Droga Herbaty), która kultywowana jest po dzień dzisiejszy w tym kraju. Jest to sztuka, która oznacza umiłowanie do piękna.



Ceremonia parzenia herbaty jest formą spędzania wolnego czasu, podczas której przyrządza się i pije zieloną herbatę. Forma ceremonii, która przetrwała i jest w dzisiejszych czasach celebrowana, ukształtowała sie w drugiej połowie XVIw. zapoczątkowana przez największego z mistrzów ceremonii Sen no Rikyu. Picie herbaty miało na celu oczyszczenie duszy i osiągnięcie harmonii ze światem i przyrodą. Sama ceremonia mogła trwać nawet cztery godziny i składała się z trzech części:
I  -  okna są zasłonięte bambusowymi parawanami, zeby panował półmrok.
II  - podawano proste potrawy, a następnie słodycze, po czym ludzie kierowali się do ogródka, a by sie zrelaksować.
III  - ta część nosi nazwę nochiseki. Do pomieszczenia wnoszone są akcesoria do parzenia herbaty oraz parawany zostają odsonięte. Gospodarz prowadzi ceremonię w ciszy, a goście koncentruja sie na jego ruchach. Gdy słychać odgłos gotującej sie wody, wszyscy wiedzą, że herbata zostanie niedługo podana, co oznacza, że ceremonia zbliza się ku końcowi.



3 komentarze:

  1. Hihi, ciekawe, jak to wygląda teraz; tablety, laptopy, telewizory i komórki wyłączone? xD

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo istotny jest czas parzenia herbaty, który ma duży wpływ na jej smak oraz aromat. Ja moją ulubioną herbatę zieloną przygotowuję ostatnio w specjalnym dzbanku z zaparzaczem, który kupiłam na https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/kawa-i-herbata/dzbanki-i-imbryki. Warto pamiętać o odpowiednio długim parzeniu herbaty. Informacja o czasie parzenia często podawana jest przez producenta na jej opakowaniu.

    OdpowiedzUsuń