wtorek, 17 kwietnia 2012

Kimono


Witam ^^
W dzisiejszej notce chciałabym troszkę opowiedzieć o pewnym stroju, a mianowicie o kimono. Każdemu kojarzy się ono z Japonią lub Chinami.  Przodkiem kimona jest kosode, które noszono jako bieliznę od okresu Nara oraz które pojawiło się jako garderoba wierzchnia w połowie XVI w. Termin kimono upowszechnił się dopiero w XVIII w. Strój ten szyty jest z prostokątnych, długich kawałków materiału, na kształt litery ,,T''. Wszystkie tradycyjne kimono są szyte ręcznie, a tkanina, której się do tego używa, często jest również wytwarzana i dekorowana ręcznie. Istnieje wiele fasonów kimono na różne okazje, od bardzo formalnego po swobodny. Poziom uroczystości stroju kobiecego zależy od kształtu, wzoru i tkaniny, a także koloru. Kimono męskie ma zwykle stały kształt i dość przytłumione kolory – poziom uroczystości ubioru zależy od rodzaju i koloru dodatków, tkaniny oraz od obecności i ilości mon (herbów rodzinnych).

KIMONO DAMSKIE
Większość japońskich kobiet nie byłaby w stanie założyć samodzielnie kimono, gdyż typowy strój kobiecy składa się z dwunastu lub więcej elementów, które powinny zostać założone, dobrane i umocowane w określony sposób. Korzysta się więc z usług zawodowców, którzy pomagają kobiecie ubrać się w kimono na specjalną okazję. Osoby te muszą posiadać licencję, i choć wiele z nich pracuje w salonach fryzjerskich, można je także wezwać telefonicznie. Typy kimono różnią się wymową symboliczną, niosą też przesłanie o charakterze interpersonalnym. Dobór ubioru zależy od wieku kobiety i jej stanu cywilnego, jak również od okazji.


KIMONO MĘSKIE
nie są tak barwne i różnorodne jak damskie. Obecnie męskie kimono różnią się od siebie głównie tkaniną i wzorami. Typowy ubiór męski ma przytłumione, ciemne kolory: czernie, ciemne zielenie i odcienie niebieskiego, czasem brązy. Dominują tkaniny matowe. Niektóre stroje zdobione są w delikatne wzory, materiał ozdobny bywa stosowany często w bardziej swobodnych ubiorach, mogą one mieć także nieco jaśniejszy kolor, taki jak rozjaśnione odcienie purpury, zieleni i niebieskiego





RODZAJE KIMON DAMSKICH:

* Kurotomesode - kimono czarne, zdobione poniżej talii. najbardziej uroczyste kimono dla mężatek, często nosi je matka panny młodej lub pana młodego na ślubie. Zwykle na rękawach, piersi i plecach wydrukowane jest pięć mon.


* Furisode – najbardziej uroczyste kimono dla panien. Ma ono wzory na całej powierzchni i zakładane jest zwykle na ceremonię dojrzałości, a także na ślub i wesele. 


* Irotomesode - kimono jednokolorowe, zdobione tylko poniżej talii. noszą je mężatki, zwykle bliskie krewne państwa młodych na ślubie. 


* Hōmongi -  ubiór wizytowy. Charakterystyczne dla tego rodzaju kimono są wzory na ramionach, szwach i rękawach, Hōmongi mogą nosić zarówno panny, jak i mężatki, na ślubach i weselach. Można w nim też pójść na formalne przyjęcie. 


* Tsukesage -  ma skromniejsze wzory niż huomongi, które pokrywają mniejszą jego powierzchnię, zwykle poniżej talii. Kimono takie mogą nosić panny i mężatki. 


* Iromuji - jednokolorowe kimono noszone przez kobiety dowolnego stanu cywilnego, przeważnie na ceremoniach parzenia herbaty. 


* Komon -  Kimono zdobione drobnym, powtarzalnym wzorem na całej powierzchni. Dość swobodne; można je nosić po mieście lub ubrać się w nie do restauracji. Komon mogą nosić panny i mężatki. 


* Edo-komon  - rodzaj kimon zdobiony maleńkimi kropkami ułożonymi w gęste wzory tworzące większe ugrupowania. Kimono z takim wzorem ma ten sam stopień uroczystości, co iromuji, jeśli ozdobi się je kamon, można je nosić jako ubiór wizytowy.


* Yukata - swobodne, letnie kimono bez podszewki, zwykle bawełniane, płócienne lub konopne. Yukaty nosi się na festynach na świeżym powietrzu, pełni rolę piżamy i szlafroka, przeznaczone dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku. 



DODATKI I ELEMENTY DO KIMON:

* Geta - są to drewniane sandały dla mężczyzn i kobiet noszone do yukata.- Gejsze noszą yukata o nieco innym wyglądzie. 


* Hakama - rodzaj spódnicy lub bardzo szerokich spodni, według tradycji noszony tylko przez mężczyzn, obecnie jednak robią to także kobiety. Hakamę nosi się także, ćwicząc pewne sztuki walki, takie jak aikido.  Hakama powinna wchodzić w skład bardzo uroczystego stroju męskiego. 


*  Haori  – płaszczyk do kimono, sięgający bioder lub ud, sprawia, że strój staje się bardziej uroczysty. Haori nosili mężczyźni, póki pod koniec okresu Meiji nie zmieniła się moda. Obecnie noszą je także kobiety, choć damskie haori są zwykle nieco dłuższe. 


* Haori-himo= ozdobiony frędzlami, sznurowe zapięcie do haori. Kolorem najbardziej uroczystym dla haori-himo jest biały. 


* Obi  – japoński odpowiednik szarfy lub pasa, używany do kimono. Obi nosi się w różny sposób, zależnie od okazji. Kobiece obi są bardziej ozdobne. 


* Tabi  – skarpety o dwóch palcach, sięgające kostek; nosi się je do sandałów. 


* Waraji  – rodzaj sandałów, noszą go zwykle mnisi. 


* Zori – sandały plecione z płótna, skóry lub trawy. Mogą być bogato zdobione, mogą też nie mieć ozdób wcale. Noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zori plecione z trawy z białymi paskami są najbardziej uroczystymi butami dla mężczyzn.


*Kanzashi – ozdoby do włosów, które często bywają kunsztownie upięte. Mogą to być kwiaty z jedwabiu, drewniane grzebienie, nefrytowe szpile itd. 


* Datejime - pas bawełniany, którym obwiązuję się w pasie.


* Hadajuban - jedwabna, lecz w obecnych czasach częściej spotykana bawełniana koszula bez guzików. 


*Susoyoke - dość szeroki, bawełniany pas materiału okalający ciało od pasa w dół. 


* Nagajuban - długa, bawełniana halka noszona pod kimonem właściwym.





źródła: wikipedia.pl i inne (nie pamiętam już jakie)

1 komentarz:

  1. Wow. Oni to mają hard życie. A na tej 'samojebce' tej czwórki dzieciaków widzem budynki w stylu japońsko-chińskim. :33
    Haha, profesjonalizm. XD

    OdpowiedzUsuń